Ulga termomodernizacyjna to nie ulga budowlana! Na co otrzymasz pieniądze?

Termomodernizacja domu to spora inwestycja, dlatego warto dobrze ją przemyśleć i odpowiednio się do niej przygotować. Koszty całościowej termomodernizacji budynku zależą przede wszystkim od aktualnego stanu konstrukcji, rodzaju materiałów użytych do budowy a także okolicy, w której znajduje się nieruchomość. Różnica w całościowych kosztach związanych z termoizolacją domu może wynosić nawet 500 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Kto może liczyć na ulgę termomodernizacyjną i na czym dokładnie polegają jej warunki?

Ulga termomodernizacyjna a ulga budowlana – różnice

Pierwotnie zamysł ulgi termomodernizacyjnej był taki, że miała ona należeć się wszystkim podatnikom, którzy prowadzili prace termomodernizacyjne w już stojących oraz dopiero powstających budynkach mieszkalnych. Stanowisko Ministerstwa Finansów mówi jednak coś innego. Ulga termomodernizacyjna 2019 przysługuje wyłącznie na działania przeprowadzane w budynkach już stojących. Obejmuje zarówno obiekty bliźniacze, szeregowe czy wolnostojące. Jeśli odliczenie obejmowałoby również budynki nowopowstające, to dana ulga podatkowa byłaby również ulgą budowlaną – i właśnie na tym polega podstawowa różnica.

Warto też dodać, że uldze termomodernizacyjnej podlega wyłącznie termomodernizacja budynków jednorodzinnych. Ulgi podatkowe tego rodzaju nie mają zastosowania w przypadku termomodernizacji budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Aby podatnik mógł skorzystać z tej ulgi, musi być właścicielem danego budynku. Co istotne, ulga termomodernizacyjna 2019 dotyczy jednego podatnika, liczba prowadzonych prac nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Podatnik, który chce skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, ma 3 lata na wykonanie kompleksowych prac, licząc od końca roku podatkowego, w którym pojawiły się pierwsze koszty. Zgodnie z przepisami, podatnik ma też 6 lat na odliczenie wydatku od dochodów. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której przez okres 3 lat podatnik nie przeprowadzi całości prac, będzie musiał dokonać zwrot ulgi. Co więcej – wydatki, które zostały już odliczone, podatnik będzie musiał uwzględnić w dochodzie i uregulować za nie podatek.

Warty uwagi jest także fakt, że ulgi  termomodernizacyjnej nie łączy się z innymi ulgami, np. mieszkaniową. Jeśli podatnik wydał pieniądze pochodzące ze sprzedaży mieszkania na termoizolację domu i dzięki temu uniknął zapłacenia podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości, to środków wydanych na ocieplenie nie można odliczyć stosując ulgę termomodernizacyjną.

Co można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna 2020 umożliwia odliczenia od podatku do 53 tys. zł wydatków poniesionych na prace dotyczące termomodernizacji budynków mieszkalnych indywidualnych. Z ulgi mogą skorzystać podatnicy rozliczający PIT według stawek 18% oraz 32%, a także osoby rozliczające się ryczałtowo. Co można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej 2020? Odliczeniu od podatku podlegają m.in. koszty poniesione na:

  • bramy garażowe, drzwi balkonowe;
  • zakup pieca spełniającego określone wymogi;
  • drzwi zewnętrzne;
  • ogniwo fotowoltaiczne wraz z potrzebnym osprzętem;
  • okna;
  • materiały budowlane, które wchodzą w skład instalacji służącej do przygotowania ciepłej wody użytkowej;
  • materiały budowlane potrzebne do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych a także fundamentów, wykorzystywane do zabezpieczenia przed wilgotnością lub wchodzące w skład struktury dociepleń;
  • przeprowadzenie audytu energetycznego budynku przed przystąpieniem do realizacji prac termomodernizacyjnych;
  • instalacja systemu wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego;
  • wykonanie niezbędne dokumentacji projektowej dotyczącej prac termomodernizacyjnych.

Pełny zakres wydatków, które można odliczyć w ramach ulgi znajduje się w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju z dnia 21.12.2018 r. Warto też poczytać o Programie Czyste Powietrze i przyczynić się do zmniejszenia ilości szkodliwych pyłów emitowanych do atmosfery.

Ciepłe okna, bramy garażowe i drzwi w ramach ulgi termomodernizacyjnej – produkty Krispol spełniają normy

Firma Krispol wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferuje produkty spełniające wymogi potrzebne do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej lub do uzyskania dofinansowania w ramach Programu Czyste Powietrze. Krispol proponuje m.in. okna PVC i aluminiowe w konkurencyjnych cenach. Co więcej, interesujące rabaty obejmują również kolekcje solidnych bram garażowych oraz personalizowanych drzwi.

Termomodernizacja domu jest niezwykle ważna nie tylko ze względu na komfort mieszkania w danym budynku, ale również istotna pod kątem oszczędności energii i dbania o środowisko. Warto dodać, że na poprawę jakości powietrza szczególny wpływ ma odpowiednia termoizolacja starych budynków.

Źródło: Krispol

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This