Jakie drzwi kupowali Polacy w 2022? Raport PORTA

Białe skrzydła w wielu konfiguracjach, modele stworzone z myślą o miłośnikach stylu loftowego czy może te w żywych barwach, podkreślające charakter i oryginalność przestrzeni? PORTA analizuje, jakie drzwi kupowali Polacy w 2022.

Dziesiątki kolekcji i kolorów, setki modeli, tysiące konfiguracji. Możliwości produkcyjne PORTA pozwalają na to, by drzwi swym designem, kolorem i materiałem wykonania idealnie wpasowały się w charakter wnętrza, stanowiąc nie tylko jego spójne uzupełnienie, ale również wyróżnik, który przyciąga uwagę. Cel jest jeden — każde wnętrze ma być wyjątkowe, dopasowane do gustu domowników oraz stylu ich życia.

Pobierz graficzną wersję raportu „Jakie drzwi kupowali Polacy w 2022” roku (.pdf)

Kupujący stawiają bowiem na rozwiązania, których podstawowe cechy to design, trwałość oraz bezpieczeństwo. Dlatego okazuje się, że podejmując decyzję o zakupie drzwi wewnętrznych, często Polacy dokonują podobnych wyborów.

Biel: ponadczasowa, dominująca, niezagrożona

Trend kupowania drzwi białych utrzymuje się od lat i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie jakikolwiek inny kolor mógł mu zagrozić.

W 2022 roku sprzedaż skrzydeł białych (lakierowane oraz okleinowane) stanowiła aż 55,63% sprzedaży w PORTA.

Skrzydła drzwiowe w tym kolorze, najczęściej w towarzystwie czarnej klamki sprzedają się najlepiej. Biały jest kolorem bezpiecznym, łatwym do adaptacji w ramach każdego stylu wnętrza. Idealnie pasuje do skandynawskiego – tak ulubionego i najczęściej wybieranego przez Polaków. To wybór sprawdzony, pozbawiony ryzyka – zachowawczy.

Porta Oslo

Numer 2 w zakresie kolorystyki to drzwi w okleinie syntetycznej z naturalnym, drewnianym wzorem.

To świetna alternatywa dla litych drzwi drewnianych, które potrafią zaskoczyć swą ceną. Spośród oferty PORTA Polacy najchętniej wybierając Dąb Naturalny (nr 1 spośród oklein imitujących drewno). Idealnie wykonana imitacja natury ma moc “ocieplania” wnętrza. Rozwiązanie idealne dla wszystkich, szukających w domu odpoczynku, wyciszenia, nawiązań do natury.

W dalszej kolejności chętnie wybierane kolory to Dąb Naturalny, Dąb Catania, Dąb Angielski Hamilton, Wenge White, Sosna Norweska. W ofercie PORTA posiadamy wachlarz oklein używanych zarówno przez producentów podłóg, jak i mebli, co pozwala idealnie dobrać kolorystykę okleiny drzwi do pozostałych elementów wystroju wnętrza.

TOP modele i kolekcje

Kolekcja, model, kolor, klamka, ościeżnica. Zgodnie z tą kolejnością konfiguruje się drzwi na stronie porta.com.pl. Przed wyborem swojego skrzydła można również określić styl wnętrza, kolor ściany oraz podłogi. Wszystko po to, by pośród tysięcy możliwości konfiguracyjnych wybrać ten model, który będzie najbardziej pasować do mieszkania Klienta. Jako zwycięzcę sprzedaży 2022 mamy przyjemność przedstawić skrzydło kolekcji PORTA VERTE HOME, model G.4 w białej okleinie PortaDecor – 4,2% ogólnej sumy sprzedaży.

PORTA VERTE HOME model G.4

Drugie miejsce tej klasyfikacji – z nieznacznie niższą wartością 4,1% to PORTA CPL model 1.1, również w kolorze białym! (tym razem mat). Miejsce trzecie zajmuje skrzydło PORTA VECTOR PREMIUM, model T, w Białym lakierze Premium – 2,8%. Natomiast trzy najczęściej wybierane kolekcje drzwi PORTA to VERTE HOME z udziałem 20,89% całości sprzedaży, VECTOR PREMIUM – 13,51% oraz PORTA CPL – 12,69%.

Lakier, okleina, a może fornir?

Drzwi wewnętrzne są niezwykle istotnym elementem, który dodaje wnętrzu klasy i charakteru. Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko były solidnie wykonane, ale również prezentowały się estetycznie. Czy to okleina, fornir naturalny, czy lakier – dobór odpowiedniego pokrycia drzwi to kluczowa decyzja, która często decyduje o sukcesie designu.

Co wybierają Polacy? Przeważająca większość – bo aż 64% – wybierała okleinę syntetyczną, 34 % decyduje się na drzwi lakierowane. 2% klientów PORTA kupuje drzwi fornirowane.

NATURA CLASSIC model 3.1

Szkło, czerń, loft i design – czyli młode wilki 2022

Drzwi w stylu loftowym, skrzydła w kolorze czarnym, szklane, ze stalowymi ościeżnicami. Polacy stawiają na design, mają odwagę eksperymentować we wnętrzach, korzystając z usług specjalistów od wnętrz. Oryginalne, odważne pomysły architektów coraz częściej trafiają do polskich domów. Idealnie wpasowują się do wnętrz, w których dominuje cegła, beton, drewno i stal. Ich udział w sprzedaży znacząco się zwiększa. Przykładem najlepszej dynamiki wzrostu sprzedaży jest designerska kolekcja PORTA 4 ŻYWIOŁY. Świetnie radzą sobie również kolekcje PORTA GLASS, PORTA LOFT STALOWE czy NATURA CLASSIC. Rok 2023 to z pewnością czas dla nic.

PORTA LOFT STALOWE

Wybór konstrukcji: płytowe czy ramiakowe?

Konstrukcja drzwi wewnętrznych płytowych oparta jest na ramie, która stanowi szkielet skrzydła. W drzwiach ramiakowych natomiast składa się z połączonych ze sobą jak puzzle 2 pionowych i kilku (lub kilkunastu) poziomych ram z klejonki drewna lub MDF-u, pomiędzy którymi montuje się panele lub szyby w wielu kombinacjach. Udział drzwi płytowych stanowi aż 78,86% wielkości całej sprzedaży. Ramiakowe to 21,14%.

PORTA VERTE HOME model H.5

Przylgowe czy bezprzylgowe?

Choć te dwa terminy mogą brzmieć dla laików niezwykle tajemniczo – zdecydowanie warto rozszyfrować je przed zakupem drzwi i aranżacją własnych czterech kątów. Tak naprawdę sprawa jest bardzo prosta, gdy wiadomo, na co zwrócić uwagę. W drzwiach bezprzylgowych zawiasy są chowane, nie widać ich po zamknięciu, dzięki czemu ich krawędź jest zupełnie gładka. Takie rozwiązanie pozwala na idealne połączenie (zlicowanie) drzwi z ościeżnicą.

PORTA VECTOR PREMIUM model E, ościeżnica bezprzylgowa

Przylgowe natomiast wyróżniają się charakterystycznym wykończeniem krawędzi skrzydła z wcięciem, które zachodzi na ościeżnicę. Zdecydowaną większość, bo aż 67,06% sprzedawanych przez PORTA drzwi stanowią te przylgowe. Bezprzylgowe to 30,34% sprzedaży. Resztę dopełniają drzwi z tzw. odwrotną przylgą oraz te, produkowane wg opisu kontraktowego – czyli zgodnie z projektem Klienta. Zauważalnym trendem jest zwiększający się z roku na rok udział drzwi bezprzylgowych w zestawieniu sprzedaży.

PORTA VERTE PREMIUM model C.0 z ościeżnicą przylgową

Klamka – czyli pamiętajmy o biżuterii

Klamka, choć jest detalem, to must have w temacie drzwi, bezdyskusyjnie. Natomiast można, a nawet trzeba zatrzymać się chwilę nad jej wyglądem, kolorem, funkcjonalnością – odpowiednio dobrana potrafi grać znaczącą dekoracyjną rolę w całym wnętrzu. Dla drzwi jest niczym ich biżuteria, razem tworzą związek idealny. Jaka powinna być klamka? Na pewno dobrze dopasowana do drzwi.

PORTA DESIRE UV model 4 czarne intarsje, klamka AZALIA

Jakie kolory klamek były najpopularniejsze w 2022? Czarna klamka to nasz bezapelacyjny nr 1. Aż 59,16% kupujących wybiera ten kolor. Dla przypomnienia – białe drzwi i czarna klamka to hit sprzedaży 2022. Drugie miejsce i 34,55% należy do szeroko rozumianego srebra (kolory: srebrny, chrom, stal, nikiel). Trzecie miejsce to kolor złoty, choć wybiera go zdecydowanie o wiele mniej kupujących (4,15%).

Podsumowania rocznych wyborów zakupowych z perspektywy producenta zawsze to niezwykle ciekawy moment w życiu firmy. Wskazuje kierunki rozwoju, przynosi sporo decyzji, nie mniej refleksji, jest motorem do zmian. Z zaciekawieniem zauważamy, że 2022 był rokiem wykluwania się nowych trendów zakupowych. Bo choć liderzy niektórych zestawień, jak białe drzwi wewnętrzne w towarzystwie czarnej klamki, nie tracą na mocy, być może nawet zdają się nie do ruszenia, tuż za nimi pojawiają się nowi kandydaci na bestsellery. Czy to oznacza, że Polacy uważnie śledzą designerskie trendy i w 2023 będą zakupowo odważniejsi, a ich wybory mniej zachowawcze? Przekonamy się już za 12 miesięcy.

Magdalena Jakóbiak, Kierownik Działu Promocji Produktu

Źródło: PORTA KMI POLAND

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This