Politechnika Białostocka zaprasza do debaty o cyfryzacji w architekturze

Białystok 13.02.2023 r.
Komunikat prasowy Politechniki Białostockiej dot. zaproszenia na Międzynarodową Konferencję Naukową „Digital Architecture Research DARe” w dniach 1-3 marca 2023 r. na Wydziale Architektury przy ul. O. Sosnowskiego 11

Zapraszamy na debatę o cyfryzacji w architekturze. Konferencja „Digital Architecture Research DARe” w Politechnice Białostockiej

W dniach 1-3 marca 2023 r. na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej odbędzie się pierwsza Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Digital Architecture Research DARe”. Wydarzenie będzie okazją do refleksji nad zjawiskiem postępującej digitalizacji architektury. Czy cyfrowe projekty zastąpią rysunek wykonany charakterystyczną kreską? Czy programy graficzne, które wpierają pracę projektanta, wywierają wpływ na estetykę powstających obiektów?

Cyfryzacja wkroczyła do wszystkich obszarów związanych z architekturą – od podstawowego szkicu, przez procesy projektowe, komunikację z inwestorem, a także do metod dydaktycznych, które proponujemy naszym studentom. Chcemy przyjrzeć się temu zjawisku i w międzynarodowej grupie specjalistów i naukowców ocenić, w jaki sposób zależność architektury od mediów cyfrowych wpływa na jej rozwój – mówi dr inż. arch. Adam Jakimowicz, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy Wydziału Architektury.

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej należy do grupy wiodących ośrodków naukowych w Polsce, zajmujących się zastosowaniem nowoczesnych mediów cyfrowych w projektowaniu architektonicznym i architekturze. Tu powstała unikalna w kraju Pracownia Hybrydowego Środowiska Projektowania Architektonicznego AuReLa (Augmented Reality Laboratory), dzięki której można tworzyć wirtualne obiekty architektoniczne w istniejącej tkance miejskiej i badać ich zależności, a także zwiedzać cyfrowe przestrzenie wystawowe oraz muzealne. Na Wydziale Architektury odbywa się także East Design Days – największe w północno-wschodniej Polsce spotkanie jednoczące architektów, urbanistów, designerów, inwestorów oraz samorządowców w debatach o pięknie, przestrzeni, kontekstach, funkcjach i technologiach projektowania.

Celem konferencji DARe jest stworzenie pierwszego w Polsce wydarzenia naukowego w dziedzinie mediów cyfrowych w architekturze o zasięgu międzynarodowym. Konferencja ma formułę otwartą – debatom zaproszonych naukowców mogą przysłuchiwać się wszyscy zainteresowani.

Wśród prelegentów i zaproszonych gości pojawią się przedstawiciele ośrodków akademickich z Polski, Czech, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Turcji, Cypru, Grecji i Austrii.

Keynote speakers konferencji DARe to uznani eksperci w dziedzinie cyfrowego wspomagania projektowania:

  • dr hab. arch. Anetta Kępczyńska-Walczak, prof. PŁ (Politechnika Łódzka),
  • dr. arch. Henri Achten (Czech Technical University w Pradze, Czechy),
  • dr arch. Wolfgang Dokonal (Graz University of Technology, Graz, Austria).

Konferencja DARe została dofinansowana przez:

  • Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki – „Doskonała Nauka”
  • Narodową Agencję Wymiany Akademickiej – stypendia dla zagranicznych doktorantów, w ramach programu PROM.

Partnerem technologicznym wydarzenia jest firma WSC – Witold Szymanik i Spółka.

Strona www: http://dare-conf.eu

Źródło: Biuro Prasowe Politechniki Białostockiej

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This