STV – technologia, która pozwala oknom… stabilnie rosnąć!

Wielkoformatowe przeszklenia podbiły serca architektów oraz inwestorów i na stałe zagościły już w pejzażu budowlanym. Oferując użytkownikom niezrównaną ilość dziennego światła w pomieszczeniach i takiż widok na zewnątrz są niemal nieodzownym elementem każdego projektu. Szkopuł w tym, że szyba w formacie XXL to rozwiązanie, którego podstawowy problem stanowi zachowanie bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania, a czynnikiem mającym wpływ na jedno i drugie jest przede wszystkim stabilność przeszklenia. I tu z pomocą wkracza technologia szklenia statycznego na sucho, czyli STV.

Pełna stabilizacja

Tradycyjny sposób montażu pakietów szybowych polega na osadzeniu szyby w profilu na specjalnych podkładkach, a następnie dociśnięciu jej listwą przyszybową. Brak trwałego zespolenia pakietu z profilem skrzydła może skutkować wynikającą z niejednolitości statycznej ograniczoną trwałością oraz koniecznością częstej regulacji. Oczywiście kłopot rodzi się dopiero przy naprawdę monumentalnych konstrukcjach, ale tych we współczesnej architekturze przecież nie brakuje!

Szklenie statyczne na sucho pozwala nie zaprzątać sobie głowy takimi problemami. Najprościej rzecz ujmując, esencją tej technologii jest wykorzystanie specjalnej dwustronnej taśmy klejącej, za pomocą której zespala się szybę z profilem. Technika STV powstała z myślą o przemyśle motoryzacyjnym, gdzie wklejanie szyb zdecydowanie podnosiło ogólną sztywność całej konstrukcji auta, to zaś umożliwiało powiększanie rozmiarów poszczególnych okien w samochodach, bowiem w tym przypadku efektowny design mógł wreszcie iść w parze z trwałością i bezpieczeństwem.

– Co sprawdziło się w motoryzacji, szybko znalazło drogę na rynek budowlany – Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus – Stabilność pakietów szybowych wklejanych przy użyciu technologii STV jest wykorzystywana przede wszystkim przy tworzeniu przeszkleń dużych rozmiarów – zarówno w przypadku całościennych okien, jak i sporej wielkości drzwi, a już naprawdę imponujące efekty można uzyskać łącząc szklenie statyczne na sucho ze stalowym wzmocnieniem w skrzydle – dodaje.

Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwia konstruowanie przeszkleń formatów tak dużych, jakie do niedawna były zwyczajnie technologicznie niemożliwe.

Lekkość używania ciężkich okien

Okna w formacie XXL mogą budzić obawy nie tylko jeśli chodzi o stabilność, lecz również – a może nawet przede wszystkim – funkcjonalność w codziennym użytkowaniu, wszak trzeba pamiętać, że metr kwadratowy dwukomorowego pakietu szybowego może ważyć nawet 30 kg!

– Dzięki przenoszącej statykę szklanej tafli na skrzydło technologii STV, konstrukcja okna jest stabilna na całym obwodzie, łącznie z newralgicznymi narożnikami, do których nie zawsze docierają ewentualne stalowe wzmocnienia. Usztywnienie całości ułatwia otwieranie i zamykanie nawet dość ciężkiego skrzydła, poważnie zmniejszając ryzyko jego opadania, a co za tym idzie – konieczności regularnego serwisowania, co nie pozostaje bez wpływu na domowy budżet – podkreśla Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus.

Szklenie statyczne na sucho to także zwiększenie poziomu bezpieczeństwa – duża powierzchnia klejenia szyby do skrzydła praktycznie uniemożliwia jej wypchnięcie. W obliczu tych wszystkich zalet za bonus można uznać zwiększenie dźwiękoszczelności okien i idącą za nim poprawę komfortu akustycznego we wnętrzach.

Technologia w służbie estetyki

Ileż to razy trzeba było porzucić marzenia o pewnych rozwiązaniach architektonicznych tylko dlatego, że były nie do zrealizowania w ówczesnym stadium zaawansowania technologicznego…? Zastosowanie STV stwarza możliwości odrzucenia kompromisów w designie, pozwalając na niemal całkowicie swobodny dobór nie tylko rozmiarów okien, ale i ich kształtów. Romby, trójkąty, czy wyjątkowo podatne na odkształcenia łuki – każdy, nawet najbardziej nietypowy projekt zachowa na długo swoje walory estetyczne za sprawą dodatkowego usztywnienia będącego rezultatem wklejenia pakietu szybowego.

– Technologia szklenia statycznego na sucho umożliwia zaprojektowanie tak pożądanych obecnie, poważnie nawet przewymiarowanych przeszkleń, które będą objęte pełną gwarancją producenta. Bez STV bylibyśmy zmuszeni do znacznego ograniczenia wielkości okien, nawet mimo stosowania najmocniejszych wzmocnień stalowych – dodaje Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus.

Nowy dom to nie tylko inwestycja, ale i powód do dumy na długie lata. Na szczęście nie musimy już dokonywać trudnych wyborów i ograniczać się pod względem estetycznym i funkcjonalnym. Nowoczesne technologie dają nam pełną swobodę decyzji. Warto więc z nich korzystać.

Źródło: OknoPlus

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This