Ciepły montaż dużych okien

Duże okna to mnóstwo zalet – dopływ naturalnego światła do wnętrz, rozległy widok na najbliższą okolicę, wrażenie otwartej przestrzeni i piękny wygląd domu. Ze względu na swój ciężar i gabaryty, są one jednak bardziej wymagające od standardowych pod względem montażowym. Jeśli inwestujemy w wielkoformatową stolarkę okienną, zadbajmy więc o jej ciepły montaż. Jakie rozwiązania wybrać, żeby okna dobrze nam służyły?

Duże okno, sięgające często od podłogi do sufitu, może ważyć nawet kilkaset kilogramów. To oznacza konieczność jego solidnego umocowania w otworze okiennym, a następnie odpowiedniego uszczelnienia. Inaczej może generować znaczne straty ciepła, o wiele większe niż w przypadku tradycyjnej stolarki, z uwagi na znaczną powierzchnię potencjalnych mostków termicznych. A tego chcemy przecież uniknąć. Zasada jest więc prosta – żeby wydatki, który ponosimy na wielkoformatowe okna nie poszły na marne, inwestycji musi towarzyszyć ciepły montaż.

Duże okna stabilnie zamocowane

Wielkoformatowe okna zazwyczaj docierają na plac budowy w kilku osobnych elementach. Rama, skrzydło i przeszklenie są od siebie oddzielone, gdyż trudno byłoby je przewieźć i zamontować od razu w całości. Szklenie wykonywane jest zatem na końcu. Sam proces montażu jest zbliżony do tego, jak przebiegają prace w przypadku stolarki o standardowych rozmiarach. Znaczny ciężar wyrobu i duża powierzchnia szyb sprawiają jednak, że okno szczególnie narażone jest na drgania wywołane podmuchami wiatru, więc musi być solidnej zamontowane w otworze. Dlatego stosuje się mocowanie mechaniczne (np. kotwy) o odpowiedniej długości i wytrzymałości, w zależności od wagi okna i materiału, z którego zbudowana jest ściana. Muszą one być rozmieszczone zgodnie z wytycznymi montażowymi, w taki sposób i w takiej ilości, żeby skutecznie przenosiły ciężar stolarki, jak też inne siły na nią oddziałujące.

Bardzo ważne jest również wytrzymałe podparcie okna na całej jego długości. Pozbawione właściwej podpory, masywne skrzydła mogą bowiem wypaczyć się w wyniku eksploatacji, uszkodzeniu może także ulec rama okienna. Podwalina musi być więc mocna, a do tego ciepła, żeby chronić wrażliwą strefę podokienną przed zawilgoceniem oraz przemarzaniem. Do stworzenia takiej stabilnej podstawy służą np. poszerzenia podprogowe wykonana z XPS (spieniony polistyren) lub sztywnej piany poliuretanowej. Podstawą przy montażu zarówno standardowych, jak i wielkoformatowych okien jest też prawidłowe zwymiarowanie wyrobu oraz przestrzeni, w której będzie on montowany. W przypadku dużych konstrukcji nawet milimetrowe odstępstwa mogą skutkować zwiększonymi stratami energii cieplnej lub wypaczeniem profili, które „pracują” na skutek zmian temperatury, przez co nie będą miały wystarczającej przestrzenie do naprężenia.

Źródło: https://dobrymontaz.com/

Ciepły montaż, czyli jaki?

Jeśli wielkoformatowe okno zostało już zamocowane mechanicznie, to kolejnym etapem prac jest jego uszczelnienie. W przypadku dużej stolarki okiennej straty cennego ciepła mogą być znacznie większe niż w przypadku standardowych produktów, więc ciepły montaż jest tu nie tylko zalecany, lecz wręcz wymagany. Pozwala to na ograniczenie ryzyka powstawania mostków termicznych, a w efekcie – wykorzystanie w pełni parametrów użytkowych wyrobów i zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Ciepły montaż polega na zabezpieczeniu połączenia pomiędzy oknem i murem za pomocą kilku (zazwyczaj trzech) warstw izolacyjnych, więc jest też określany jako montaż warstwowy.

Do 3-warstwowej izolacji oraz uszczelnienia wielkoformatowych i standardowych okien przeznaczony jest system ciepłego montażu WINS (Window Insulation Standard) marki Tytan Professional. Dzięki jego zastosowaniu zyskujemy 20 lat gwarancji szczelności. Spełnia on wymagania Warunków Technicznych 2021 w zakresie energooszczędności.
System WINS został opracowany we współpracy z inżynierami i monterami, w oparciu o ich wieloletnie doświadczenia w montażu stolarki okiennej. Zwiększa on szczelność okien o ponad 75% i praktycznie eliminuje zjawisko niekontrolowanego przenikania powietrza przez złącze. Skutecznie izoluje termicznie i akustycznie. Może być wykorzystywany zarówno w przypadku montażu okien w nowych, jak i istniejących budynkach, w tym obiektach zabytkowych.

Podstawą systemu WINS są płynne folie, które tworzą dwie warstwy izolacyjne: paroszczelną i paroprzepuszczalną. Chronią one warstwę środkową, czyli pianę poliuretanową, dzięki czemu może ona dobrze spełniać swoją rolę. Co ważne, rozwiązanie to jest łatwe, precyzyjne i szybkie w aplikacji, a folie pasują do każdego rodzaju stolarki w każdym kolorze. Prace montażowe można więc wykonać sprawnie, a czas montażu jest ograniczony do niezbędnego minimum.

Wielkoformatowe okna to szereg korzyści, ale i spory wydatek. Żeby w pełni wykorzystać ich parametry i jednocześnie ograniczyć wydatki na ogrzewanie domu, niezbędny jest odpowiedni montaż. Wówczas będziemy mogli się cieszyć ciepłem, ciszą i spokojem, podziwiając z wnętrza domu widok na najbliższą okolicę.

Źródło: https://dobrymontaz.com/

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This