Osłona przed słońcem (część 1)

Lato coraz bliżej, warto więc rozważyć montaż przesłon zewnętrznych. Idealną sytuacją jest podjęcie decyzji o montażu takich przesłon już na etapie projektowania domu, dzięki czemu możliwy jest wybór optymalnego rozwiązania. Przesłony zewnętrzne charakteryzują się tym, iż osłaniają szyby przed promieniami słonecznymi, a co za tym idzie wnętrza pomieszczeń nagrzewają się w dużo mniejszym stopniu. Z kolei zamknięte na noc w sezonie zimowym ograniczają straty energii i ciepła.

Rolety

Sposób montażu uzależniony jest od momentu mocowania rolety. W przypadku, gdy decyzja zapadnie już na etapie projektu domu, w czasie budowy nadproża konieczne jest zainstalowanie zintegrowanej z nim kasety nadprożowej, która stanie się niewidoczna pod ociepleniem lub tynkiem. Występują różne rodzaje kaset nadprożowych, a ich dobór uzależniony jest od konstrukcji ściany, a więc czy jest to ściana jedno, dwu lub trójwarstwowa.

rolety

Źródło: pixabay.com

Montując rolety w trakcie remontu, istnieje możliwość zastosowania takich z kasetami podtynkowymi, umieszczanymi pod istniejącym nadprożem. Z kolei w przypadku domu już ocieplonego można zastosować rolety z kasetą nadokienną (mocowaną na górnej ramie okna wewnątrz ościeża) lub naścienną (mocowaną nad ościeżem). Będą one jednak widoczne.

Rolety wykonywane są z różnego rodzaju materiałów (PCV, aluminium, stal), a ich elementy mogą być różnej grubości. Najprostsze, a także najtańsze mają lamelki stosunkowo cienkie (3-4 mm), te najmocniejsze to grubość prawie 8 mm. Lamelki w roletach termoizolacyjnych są zwykle wypełnione pianką poliuretanową. Z kolei rolety antywłamaniowe mają np. wzmocniony płaszcz, a ich prowadnice boczne są grubsze.

Żaluzje zwykłe i przesuwne

Żaluzje zwykłe montowane na zewnątrz muszą być optymalnie sztywne, a ich sposób montażu musi gwarantować zabezpieczenie przed wiatrem oraz innymi warunkami atmosferycznymi. Materiały, z jakich mogą być wykonane to: drewno, PCV, aluminium. Odpowiednio zamontowane, spełniają dobrze swoją funkcję, a więc zapobiegają nagrzewaniu się wnętrz, poprzez ograniczenie dopływu energii w czasie dużego nasłonecznienia.

żaluzje

Źródło: pixabay.com

Żaluzje przesuwne, montowane na szynach, dają możliwość łatwego przesuwania nawet dużych konstrukcji. Mają postać ramy z profili drewnianych, aluminiowych lub stalowych, w której umocowane są poprzeczne lamelki (drewniane, aluminiowe lub z tworzywa sztucznego) o stałym lub regulowanym kącie ustawienia. Wózki jezdne z kółkami łożyskowymi, przesuwającymi żaluzję po szynach, muszą być zamocowane na dole i u góry ramy. Prowadnice, wykonane z profili stalowych lub aluminiowych pełnią różne funkcje – górna, spełnia funkcję szyny jezdnej, natomiast dolna stabilizuje przesłonę w trakcie ruchu oraz po jej zatrzymaniu.

Żaluzje można zamontować na różnego rodzaju oknach (o dowolnym kształcie, a także położonych wysoko).

Druga część artykułu: Osłona przed słońcem (część 2)

Źródło: Murator Numer Specjalny Extra 2/2017, Nowe Okna i Drzwi, s. 76-78

 

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This