Regulacja okien

Niejednokrotnie w trakcie użytkowania okien obniżeniu ulega komfort związany z procesem otwierania lub zamykania. Dochodzi do sytuacji, w której skrzydło podczas codziennych czynności (otwierania/zamykania) obciera o ramę, a wytwarzająca się w tym czasie siła tarcia stwarza opór utrudniając wygodne użytkowanie. Dzieje się tak, ponieważ okna podczas czynności obsługi narażone są na ciągłe oddziaływanie siły ciążenia. Dodatkowo same okna jak i elementy ramy oraz uszczelki wystawione na wpływ czynników atmosferycznych ulegają zużywaniu. W celu usunięcia „usterki” należy dokonać regulacji okna. Oprócz regulacji warto pamiętać o pokryciu odpowiednimi preparatami elementów biorących udział w procesie ryglowania. Przesmarowanie ułatwi nie tylko korzystanie z okna, ale także odpowiednio przedłuży okres żywotności. Wśród elementów które powinny być poddawane konserwacji wymienia się:

 • zaczep mikrowentylacji,
 • okucia odpowiedzialne za uchylanie i rozwarcie,
 • rolki ryglujące,
 • zaczepy obwodowe,
 • zawiasy,
 • zaczepy zwykłe,
 • zaczepy antywłamaniowe.

Pokrycie powyższych elementów stosownymi środkami zabezpiecza je przed korozją jednocześnie zmniejszając siłę tarcia. Okna powinny być poddawane konserwacji co najmniej raz w roku. W zależności jednak od regionu potrzeba przeprowadzenia tego typu zabiegu może okazać się częstsza. Szczególnie w miejscowościach, w których powietrze zawiera więcej wilgotności oraz jest bardziej słone.

W celu zabezpieczenia „części” i mechanizmu można wykorzystać oliwę do maszyn, smary czy też wazelinę techniczną. Istotne jest aby środek zastosowany w tym celu nie zawierał kwasów i żywic.

Szczególną uwagą powinny zostać objęte miejsca, w których ilość gromadzonego brudu jest największa, mianowicie listwy z górnej części skrzydła, rozwórki, następnie narożniki, oraz wyżej wymienione elementy (zaczepy, rolki, zawiasy). Pozostałe miejsca stanowiące okucie dobrze jest przetrzeć wilgotną od oliwy szmatką.

Naprawą uszkodzonych części powinny zająć się osoby odpowiednio wykwalifikowane w tej dziedzinie. W celu skróceniu czasu oczekiwania związanego z oczekiwaniem na nowe części, można dokonać ich zamówienia samodzielnie. Spisując wymiar, nazwę oraz symbolikę z listwy uszkodzonego elementu jeszcze przed wezwaniem serwisu.

Regulacja

Czynność tą warto przeprowadzić już niedługo po montażu okien. Dotyczy to w szczególności, gdy ich rozmiar jest większy, a co za tym idzie same skrzydła są cięższe, przez co zwiększa się tendencja do opadania. Ocieranie elementów skrzydła o ramę, bądź trudniej pracująca klamka to znaki sugerujące potrzebę interwencji związanej z regulacją.

Regulacja będzie wymagała posłużenia się dwoma kluczami imbusowymi w rozmiarze 2,5 mm oraz 4 milimetry. Dokonuje się jej dokręcając/ poluźniając cztery śruby, w celu uzyskania lepszego docisku czyniąc to samo z rolkami.

Wysokość skrzydła oraz położenie w stosunku do osi zawiasów reguluje się w następujący sposób:

 • należy zdjąć osłonkę z dolnego zawiasu
 • następnie lekko otwieramy okno
 • wykorzystując klucz imbusowy w rozmiarze 4 milimetry, należy dokręcić śrubę umiejscowioną od góry zawiasu zdj. 1 (wywoła to ruch podnoszący skrzydło, tym samym zmniejszając siłę tarcia na dolny zaczep lub elementy ościeżnicy).

Przesunięcie skrzydła w stronę klamki; uniesienie prawej dolnej krawędzi skrzydła:

 • należy na oścież otworzyć okno – w miejscu gdzie znajduje się zawias odsłoni się śruba zdj.2
 • następnie wykorzystując 4 milimetrowy klucz imbusowy należy ją dokręcić.

Regulacja docisku skrzydła do ościeżnicy (wykonuje się ją przy zamkniętym oknie):

 • należy zdjąć osłonkę z dolnego zawiasu
 • za pomocą 2,5 milimetrowego klucza regulujemy śrubę położoną w dolnej części.

Regulacja przeciwległego boku bez zmiany położenia lewego dolnego narożnika:

 • czynność wykonuje się przy otwartym oknie
 • w tym celu dokręca się śrubkę umiejscowioną w górnym zawiasie (4 milimetrowym imbusem) zdj.3.

Regulacja szczelności:

Regulacji tej dokonuje się na rolkach mimośrodkowych. Rolkę należy odciągnąć, przekręcić bliżej uszczelki wywołując lepsze dociśnięcie. Dolne i górne elementy wymagają użycia klucza imbusowego. Warto pamiętać, by na zimę zwiększyć docisk natomiast na lato poluźnić. Umożliwi to swobodniejszy przepływ powietrza. Zaczep ze zdj.6 reguluje się na ościeżnicy – zdarza się potrzeba jego przesunięcia, szczególnie gdy pomiędzy zawiasami istnieje zjawisko nieszczelności ze względu na złe umiejscowienie.

regulacja okien

Wszelką regulacje dobrze jest przeprowadzać wykonując niewielkie ruchy kluczem w granicach pół obrotu na śrubie, oraz kontrolować czy działania przyniosły pożądany efekt, a skrzydło nie obciera o ramę bądź jej elementy. Niemniej istotne jest, aby sama czynność otwierania, zamykania nie przebiegała ciężko (zwłaszcza po zwiększeniu docisku na zimę). Natomiast w celu konserwacji należy pamiętać by substancje używane w tym celu wolne były od kwasów i żywic.

Klamki dokręcamy za pomocą zwykłego wkrętaka :).

regulacja okien

 

źródło: http://muratordom.pl
http://www.infookno.pl

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This