Uszczelki – wybrani producenci

Świadomość plus działania dotyczące utraty ciepła poprzez szpary występujące w otworach drzwiowych, okiennych i miejscach ich styczności z elementami bezpośrednio do nich przylegającymi (parapety) jest czynnikiem, który pozwoli nam na zaoszczędzenie energii niezbędnej do ogrzania pomieszczenia, co w konsekwencji pociągnie za sobą oszczędności z tego tytułu. W celu zapobiegania nieprzerwanej ucieczce ciepła poprzez szczeliny wystarczą proste, mało czasochłonne zabiegi związane z uszczelnieniem miejsc, którymi dostaje się chłodne powietrze do naszych pomieszczeń. Z pomocą przychodzą uszczelki, oferowane przez takie firmy jak: Globall, Axton, Tesa®.

Globall

globalluszczelka

gumowa uszczelka do okien firmy Globall

Do dyspozycji potencjalnych klientów są uszczelki z gumy oraz piankowe. Podstawowe właściwości to elastyczność, miękkość, dobra izolacja.

Jednym z produktów znajdujących się w ofercie firmy są uszczelki typu KDA 11. Przeznaczone do drzwi tradycyjnych (drewnianych), oraz drzwi wykonanych z profili PVC. Skutecznie zmniejszają ucieczkę ciepła poprzez szczeliny występujące w miejscach przylegania drzwi do framugi. Tym samym w pomieszczeniu zyskujemy lepszy komfort termiczny przy niższych rachunkach za energie grzewczą. Dodatkową zaletę stanowi lepsze wytłumienie przed hałasem, który bez oporu dostaje się przez przerwy na styku ościeżnicy z drzwiami. Za sprawą uszczelki również sam etap domykania skrzydła jest cichszy. Sposób montażu KDA 11 jest szybki i nie powinien dla nikogo stanowić większego problemu, gdyż uszczelkę wystarczy zwyczajnie wcisnąć we wgłębienie umiejscowione w ościeżnicy.

globalluszczelka1

uszczelka z gąbki firmy Globall

W ofercie Globall występują również uszczelki przeznaczone do okien. Przykładem jest KDA 2 wykonana z elastomerów termoplastycznych (TPE), która sprawdzi się zarówno w oknach wykonanych z profili PVC jak i oknach drewnianych. Producenci okien systematycznie pracują nad poprawą jakości, uzyskiwaniu jak najlepszego współczynnika ciepła, ale okucie, szyba, ramka dystansowa, to jedynie elementy, które bez uszczelki nie zagwarantują skutecznej ochrony przed utratą ciepła. Jeżeli chcemy skutecznie chronić nasze pomieszczenie przed utratą ciepła potrzebujemy uszczelki w okiennym składzie. Oprócz ochrony przed nadmierną utratą ciepła, uszczelka zmniejsza dokuczliwość hałasu napływającego z zewnątrz, a także dostawanie się pyłków kurzu do wnętrza pomieszczenia. Sposób montażu – na wcisk, dzięki czemu bez trudu i w krótkim czasie jesteśmy w stanie ją zamontować. W jednym opakowaniu znajduje się 6 m uszczelki do naszej dyspozycji.

Inny rodzaj uszczelek firmy Globall to samoprzylepne uszczelki piankowe. Wykonane z poliuretanów (PU). Zdolne uszczelnić szpary przykładowo od 1 do 4,5mm lub od 1 do 7,5 mm, w zależności od wybranego rozmiaru . Kolor w jakim są dostępne to kolor biały, a długość uszczelki w jednym opakowaniu to 6m. Sprawdzą się w oknach jak i drzwiach. W odróżnieniu od KDA 11 oraz KDA 2 nie wymagają wgłębień w stolarce w celu zamontowania.

 

Axton

Firma oferująca gumowe uszczelki do okien i drzwi w kolorach: białym, brązowym, czarnym. Dostępne o różnych profilach. Niezależnie od profilu długość w jakiej są dostępne to 5,5metra a ich szerokość wynosi 10mm. Nie dotyczy to grubości:

 

Profil

GrubośćDługośćSzerokość
E55,510
I,P65,510
D85,510

 

axtonuszczelka

uszczelki do okien i drzwi firmy Axton

 

Wisebino

Polska firma z Inowrocławia, której cykl produkcji odbywa się w systemie zamkniętym, bez udziału firm trzecich, a produkty są polskie. W ofercie Wisebino znajdziemy uszczelkę z gąbki PU (poliuretanowej).

Uszczelka do drzwi i okien PU-3 gąbkowa przeznaczona do okien i drzwi, której długość w jednym opakowaniu 6m (2×3), grubość 8 mm, szerokość 10 mm. Dzięki temu, że jest samoprzylepna, jest łatwa i szybka w montażu. Pozwala na zabezpieczenie pomieszczenia przed zimnem, kurzem, jednocześnie zmniejszając natężenie hałasu dostającego się do pomieszczenia. Sprawdzi się do szczelin od 1 do 4 mm.

Tesamoll®

Podobnie jak uszczelki konkurencyjnych firm, produkty firmy Tesamoll mają na celu zmniejszenie utraty ciepła, przez szczeliny w otworach okiennych i drzwiowych, albowiem w ofercie firmy znajdziemy uszczelki do okien i drzwi. W tym artykule przybliżymy gumową uszczelkę o profilu E.

Samoprzylepna, wykonana z wysokiej jakości gumy, niezwykle odporna na warunki atmosferyczne. Pomaga na zaoszczędzenie 20% energii przy szczelinach do 3 mm. Producent zaleca po zamontowaniu uszczelki wietrzenie pomieszczeń w celu zapobiegania powstawaniu pleśni, nadmiernemu gromadzeniu wilgoci. Zaletą jest również łatwy montaż, demontaż oraz utrzymanie jej w czystości, gdyż zabrudzenia wystarczy przetrzeć szmatką. Dodatkowo na opakowaniu producent zamieszcza informację o trwałości do 8 lat.

tesamolluszczelka

uszczelka E-Profile firmy Tesamoll

W celu uzyskania lepszego komfortu i oszczędności warto pomyśleć o wypełnieniu szczelin wewnątrz pomieszczenia w miejscu stykania się ramy okiennej z parapetem a nawet parapetu ze ścianą. Zabieg nie jest skomplikowany a do jego przeprowadzenia potrzebujemy chwili czasu i dwóch rzeczy.

 

akryluniwersalny

akryl uniwersalny

Widoczny na zdjęciu akryl uniwersalny został wybrany ze względu na podłoża do których można go zastosować: porowate i gładkie. Nadaje się do wypełniania ubytków między innymi w tynku, drewnie, wokół parapetów, ram okiennych, drzwiowych.

Wydatki związane z uszczelnieniem zarówno za pomocą uszczelek jak i preparatów takich jak akryl uniwersalny nie stanowią większych kosztów. Przeciwnie, są inwestycją, która pozwoli zaoszczędzić na energii grzewczej. Nie wymagają znacznej ilości czasu podczas montażu, a często wystarczają na kilka lat. Należy pamiętać, że tego typu zabiegi zmniejszają przepływ powietrza w związku z czym wpływają na wilgotność w pomieszczeniu. Warto więc pamiętać o wietrzeniu lub montażu urządzeń odprowadzających parę wodną.

 

źródło: http://www.obud.pl
http://www.mylionshome.pl/zlota-raczka-drzwi/axton/

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This