Ciepła ramka to element okna, który ma za zadanie oddzielenie od siebie pojedynczych szyb, oraz połączenie ich w strefie brzegowej. Zanim wprowadzono rozwiązania energooszczędne, szyba stanowiła najsłabsze ogniwo okien. Przyczyniała się do tego, że przez okna uchodziło z pomieszczenia wiele ciepła. Powodem takiego stanu rzeczy było wykonywanie ramek spajających szyby z aluminium, a więc materiału, którego cechą charakterystyczną było wysokie przewodnictwo ciepła. Na właściwości ciepłochronne szyby ma wpływ efekt przewodzenia liniowego na jej krawędziach. Dotychczas powszechnie stosowane aluminiowe ramki dystansowe, element niezbędny w szybie zespolonej, przy coraz lepszych wartościach współczynników przewodzenia ciepła ram okiennych i przeszkleń, okazał się słabym punktem konstrukcji szyby zespolonej. Aluminium ma znacznie większą zdolność przewodzenia ciepła niż pozostałe części składowe okien. Ramka aluminiowa na obrzeżu szyby jest więc ostatnią drogą nadmiernego przenikania ciepła z pomieszczenia na zewnątrz.
Celem ograniczenia stopnia przenikania ciepła, należało zatem zastąpić aluminium takimi materiałami, które posiadałyby parametry pozwalające zatrzymać więcej ciepła w pomieszczeniu. Przykładami takich materiałów są: stal, stal szlachetna oraz materiały sztuczne cechujące się niskim przewodnictwem ciepła.
Należy pamiętać, że zastąpienie aluminium innymi materiałami, to niewystarczający warunek, aby ramka dystansowa spełniała wymagania okien energooszczędnych. Muszą one dodatkowo charakteryzować się określonym współczynnikiem przepuszczania ciepła. Do jego określenia potrzebna jest zarówno ilość jak i grubość materiału użytego do produkcji ramki.
RODZAJ RAMKI | CZY RAMKA SPEŁNIA | PODSTAWOWE CECHY |
Aluminium | NIE | Tradycyjna ramka dystansowa |
Stal nierdzewna | TAK | Wartość przewodnictwa cieplnego lepsza od standardowych ramek Metaliczny wygląd, błyszcząca Dobra adhezja i wartości statyczne |
Swisspacer | TAK | Estetyczny, matowy wygląd bez metalicznych odbić Szeroki wybór kolorów Dobra adhezja i właściwości statyczne Zdany test wytrzymałości na promieniowanie UV |
źródło: http://www.lanko.pl/pl/szyby/ciepla-ramka-dystansowa.html
Korzyści z zastosowania ramki dystansowej zwanej „ciepłą ramką”:
- oszczędność energii przez redukcję mostka termicznego,
- ograniczenie ryzyka kondensacji pary wodnej na obrzeżach szyby,
- szerokie możliwości zastosowania,
- bezproblemowy montaż szprosów,
- właściwości mechaniczne analogiczne jak w przypadku ramki aluminiowej.
Zastosowanie „ciepłej ramki” polepsza izolację termiczną na brzegach. Powoduje to podwyższenie temperatury szyb w tym obszarze i obniża ryzyko występowania czasowej kondensacji pary wodnej. W efekcie dopuszczalna względna wilgotność powietrza, przy której w danych warunkach wykrapla się para wodna na powierzchni szyby, może być dzięki zastosowaniu „ciepłej ramki” wyższa o ok. 10-15% bez obawy wystąpienia kondensacji pary wodnej.
Stosując w domu okno, które spełnia wymagania energooszczędności, nie tylko zatrzymujemy więcej ciepła w pomieszczeniach. Użycie ciepłej ramki wykonanej z materiałów energooszczędnych, takich jak stal, stal szlachetna, czy poliwęglany, sprawia, że podnosi się temperatura wewnętrznej strony okna, przez co minimalizowane jest odkładanie się pary wodnej na szybie. W związku z tym w pomieszczeniu panuje większa wilgotność powietrza, a co za tym idzie korzystniejszy dla zdrowia domowników mikroklimat.