Ciepła Ramka Dystansowa TGI® – Spacer

Określenie ciepłej ramki wywodzi się z języka angielskiego i jest tłumaczeniem „Warm Edge”. Właściwością ramki określanej powyższym mianem jest zachowanie interakcji cieplnej między elementami okna: taflą szkła, ramą okienną oraz ramką dystansową szyby zespolonej.

Ciepła ramka wykorzystywana jest w oknach z szybami zespolonymi, na ich krawędziach. Nie bez znaczenia jest spełnienie normy DIN 4108-2. W przypadku gdy parametry izolacyjne są spełnione, szyba wewnętrzna powinna pozostawać ciepła na swoich krawędziach, niezależnie od „temperatury” zewnętrznej tafli wystawionej w pierwszej kolejności na działanie warunków atmosferycznych. Przykładowo zimą, kiedy różnica temperatur na zewnątrz jest całkowicie odmienna od tej panującej wewnątrz pomieszczenia.

Zapewnienie lepszej szczelności na krawędziach tafli, jest jednym z przewodnich czynników mających wpływ na optymalizacje temperatury wewnętrznej strony okna. W okresie grzewczym skutkuje to oszczędnościami energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń, tym samym zmniejszając nasze wydatki na ten cel.

Celem ramki jest również obniżenie kondensacji wilgoci na szybie wewnątrz pomieszczenia – zjawisko obserwowane w wielu domach. Para wodna wykrapla się na szybie tworząc sprzyjające warunki powstawaniu pleśni, zmniejszając przejrzystość, a w przypadku okien drewnianych prowadząc do ich stopniowej degradacji.

TGI Spacer

TGI Spacer

Dążenie do poprawy jakości i funkcjonalności nad ciepłą ramką doprowadziło niemiecką firmę Technoform Glass Insulation GmbH do opracowania ramki dystansowej TGI®-Spacer. Wprowadzona na rynek w roku 2003. Od początku spełniała ona parametry izolacyjne stawiane ciepłej ramce.  Jednocześnie możliwa była jej łatwa obróbka w procesie produkcji szyb zespolonych. Mimo tych cech prowadzone  były dalsze prace nad wymienioną ramką, które wpłynęły na poprawę wytrzymałości o 20%. Sztukę tą osiągnięto wydłużając zgięte końce obudowy nierdzewnej (zwane skrzydełkami). Następnie zostały one wpuszczone do jej polipropylenowego korpusu.

Uzyskanie lepszych wartości dla wytrzymałości osiągnięto bez negatywnego wpływu na izolacyjność zachowując przy tym wymiary zewnętrzne. Jednocześnie zyskano łatwiejszą możliwość obróbki, co odgrywa dużą rolę na etapie gięcia bądź układania na tafli szkła w procesie produkcyjnym szyb zespolonych. Ulepszona wersja pozwala na modelowanie na wszystkich urządzeniach znanych producentów.

Ramka Dystansowa TGI®-Spacer zbudowana jest z tworzywa sztucznego i połączonej z nim cienkiej blachy ze stali szlachetnej. Dostępna jest w różnych kolorach i szerokościach. Dodatkową zaletą jest możliwość łączenia ze wszystkimi uszczelniaczami, a także rodzajami gazów szlachetnych stosowanych do produkcji szyb zespolonych.

Jedną z wiodących firm działających w branży związanej z produktami ze szkła i systemów przeszkleń wykorzystującą w swoich produktach ramkę TGI®-Spacer jest Pilkington, łącząc ją z szybami zespolonymi Pilkington Insulight™ .

źródło: https://www.swiat-szkla.pl
https://www.pilkington.com

 

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This