Energooszczędne okna – „ciepła ramka”

Ciepła ramka jest elementem dystansowym, międzyszybowym stosowanym w oknach z zespolonymi szybami. Surowcem powszechnie stosowanym do ich produkcji jest aluminium. Na rynku dostępne są również ramki z takich materiałów jak stal ocynkowana, stal nierdzewna czy kompozytowe tworzywa sztuczne.

Różnica temperatury powietrza pomiędzy tym, które jest wewnątrz pomieszczenia a na zewnątrz powoduje ucieczkę ciepła przez ramkę, doprowadzając wewnętrzną krawędź okna do chłodniejszego stanu od pozostałych jego części.

Z wyżej wymienionych „stopów” to właśnie najczęściej stosowane do produkcji ciepłej ramki aluminium stanowi najsłabsze ogniwo. Dzieje się tak na skutek wysokiej przewodności ciepła, wypuszczając tym samym najwięcej ciepła, jednocześnie pociągając za sobą wyższe koszty.

W narożach szyb zespolonych, ramka dystansowa powinna być elementem giętym-ciągłym. W tych miejscach nie powinny znajdować się plastikowe łączniki czy też cięcia. Celem  jest zapewnienia jak najlepszych możliwych do uzyskania parametrów ochronnych.  Taki sposób uformowania ramki uniemożliwia szybką ucieczkę izolatora (gazu szlachetnego), wypełniającego przestrzeń międzyszybową.

Obecnie ciepła ramka powinna spełniać kryterium nierówności Σ (diλi) ≤ 0,007 W/K wynikającej z normy PN-EN ISO 10077-1. Przy czym „di” stanowi grubość ścianki materiału, a „λi” to współczynnik przewodzenia ciepła materiału w W/mK Warto wspomnieć, że na efekt mostka termicznego stanowiącego stratę ciepła wpływają takie czynniki jak:

  • ciepła ramka dystansowa
  • izolacja cieplnej części środkowej międzyszybowej
  • głębokości osadzenie szyby w profilu
  • współczynnika przenikania ciepła Uf

Montowanie ramek dystansowych ze stali czy tworzyw sztucznych pozwala na uzyskanie lepszego współczynnika Psi ψ nawet o 30% od ramek wykonanych z aluminium. Uzyskany za pomocą ciepłej ramki wzrost temperatury okna w miejscu łączenia ramy oraz szyby zespolonej, umożliwia uniknięcie wykraplania się wody na powierzchni okna w przypadku gdy wilgotność powietrza jest wyższa od zalecanej dla pomieszczeń mieszkalnych do 15%. Co uchroni powierzchnie od powstawania zarodników pleśni, jednocześnie przed ich wdychaniem osób znajdujących się w pomieszczeniu.

W ofercie na rynku znajdziemy różne ciepłe ramki dystansowe, wśród nich SWISSPACER. Wykonane z izolacyjnego kompozytu mają zapewnią niższe rachunki, bardziej komfortową temperaturę, estetyczną wygląd, zmniejszą ryzyko kondensacji wilgoci i stanowią produkt długotrwały.

Istotny jest fakt, że by ramka dystansowa była użyteczna musi zatrzymywać wilgoć na zewnątrz, oraz mieszankę gazów wypełniających przestrzeń wewnątrz. Jeżeli tak nie jest, zmienia się w element bezwartościowy, albowiem traci właściwości odpowiadające za zwiększoną wydajność energetyczną okien.

Ramki SWISSPACER w 100% zatrzymują gazy wewnątrz, uniemożliwiając dostawanie wilgoci do środka szyby tym samym zwiększając trwałość z czym związana jest oszczędność energii niezbędnej do utrzymania komfortowej temperatury.

źródło: http://www.pressglass.eu
http://www.swisspacer.com

 

 

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This