Rodzaje okiennic

Okiennice to element ochronny i dekoracyjny stosowany od wieków. Różnice w wyglądzie często wynikały z przystosowania do położenia geograficznego. W krajach południowych gdzie jest „więcej” słońca, powszechniej montowano okiennice z lamelami, natomiast w krajach skandynawskich czy znajdujących się na obszarach Europy wschodniej ze względu na klimat częściej decydowano się na okiennice pełne.

okiennicerodzaje1

okiennice zewnętrzne

Koncentrując się na „tu i teraz” w oparciu o szczecińską firmę Markiz pokrótce przybliżamy przykładową ofertę:

  • Okiennice wewnętrzne

Klient ma do wyboru jeden z pięciu gatunków drewna, z którego będą wykonane okiennice. Złożone z jednego lub więcej paneli. Panel tworzy ramę, wyposażoną w osadzone pod kątem lamele. Istnieje możliwość regulacji kąta położenia „listewek”, co pozwala dostosować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Dostępne są okiennice składane harmonijkowo, rozwierane lub otwierane – zamykane w sposób przesuwny.

  • Okiennice lamelowe ruchome

Jak sama nazwa wskazuje lamele są montowane w sposób umożliwiający zmianę kąta położenia. Odbywa się to za pomocą mechanizmu; dźwigni, pokrętła. Latem doskonale sprawdzą się w słoneczne dni, natomiast w chłodniejsze dni będą stanowić barierę dla wiatru oraz mrozu.

  • Okiennice pełne

Praktyczna osłona wypełniona płytą drzewną, spełniająca funkcję izolacyjną, redukując utratę ciepła w chłodne dni, jednocześnie stanowiąc barierę akustyczną. Zabezpieczają otwór okienny przed niepożądanym działaniem zaboru naszego mienia. Z reguły po zamknięciu odcinają dopływ światła do pomieszczenia. Możliwość doboru wypełnienia według oczekiwań klienta jest niewątpliwie zaletą.

  • Okiennice pełne mieszane

Nowoczesny wygląd zawdzięczają wypełnieniu jednej części ramy ażurowymi lamelami oraz drugiej pełną płytą drewnianą. Proporcje i wzory uzależnione są od oczekiwań klientów. Dlatego każdy znajdzie to czego szuka.

  • Okiennice lamelowe typ mieszany

Estetyka typu włoskiego – szczebelki nie wychodzą poza obrys ramy.

Konstrukcja zaczerpnięta z modelu austriackiego – szczebelki osadzone trwale do ramy, której grubość wynosi 30mm.

  • Okiennice typ austriacki

Szczebelki są mocowane pod kątem w sposób trwały, charakterystycznie wystają poza ramę, której grubość to 30 mm. Styl ten nawiązuje do dawnych okiennic, dodatkowo tego typu rozwiązanie pozwala na łatwą rekonstrukcję wysłużonych lub uszkodzonych skrzydeł.

  • Okiennice typ włoski

Szczebelki są mocowane pod kątem w sposób trwały, w odróżnieniu od typu austriackiego nie wystają poza ramę, której grubość to 50 mm. Budowa umożliwia prostą wymianę drewnianych lameli osadzonych w ramie wykonanej z elementów kompozytowych. Możliwe to jest dzięki nie wiązaniu tych dwóch elementów w sposób trwały.

  • Okiennice nietypowe

Okiennice nietypowe wykonywane są według szablonów, w oparciu o każdy z powyższych typów. Cechują się nietypowym kształtem, pasującym do dowolnego kształtu okien. Górną część można wykonać na wzór trójkąta, trapezu czy też łuku.

Rynek oferuje również inne rodzaje przykładowo firma Yest w propozycji ma wzór Alzacki. Panel wypełniają w 1/3 lamele, pozostałą część wypełniono panelem pełnym. Panel to 18mm płyta poliuretanowa umieszczona pomiędzy blachami o grubości 1mm.

Ciekawostką mogą być gumowe uszczelki na lamelach zwiększające współczynnik izolacji termicznej.

Za materiał zastosowany do wykonania okiennic stosuje się drewno, stal, PCV, aluminium, a skrzydła mogą być montowane w systemie jedno lub wieloczęściowym.

źródło: http://www.okiennice.net.pl
http://www.yest-okiennice.pl
https://pl.wikipedia.org/wiki/Okiennica

 

 

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This