Okiennice zewnętrzne

Obecnie, myśląc o ochronie okien, najczęściej bierzemy pod uwagę zakup rolet lub żaluzji, tymczasem zapominamy o okiennicach. Dawniej powszechnie stosowane, następnie zapomniane by ponownie wrócić do łask. Nie są tak popularne jak na południu Europy jednak dzięki zaletom zyskują i u nas coraz więcej zwolenników.

Funkcja ochronna okiennic stosowana jest od wieków. Zarówno w przypadku okien oszklonych pojedynczo jak i podwójnie okiennice stanowią dodatkową ochronę redukując utratę ciepła. Poza tym osłaniają tafle szkła przed zagrożeniami ze strony warunków atmosferyczny oraz osób mogących próbować dokonać zniszczenia bądź włamania przez otwór okienny. W dni słoneczne mogą być stosowane jako bariera przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczenia a w przypadku miejsc położonych blisko zgiełku i gwaru stanowić zaporę dla dźwięku. Redukując uciążliwość hałasu.

okiennice zewnętrzne

okiennice zewnętrzne

Okiennice konstruuje się w kilku wersjach, przykładowo:

 • pełne,
 • mieszane,
 • nietypowe,
 • wewnętrzne,
 • lamelowe ruchome,
 • lamelowe typ austriacki,
 • lamelowe typ włoski.

Wszystkie modele mają za zadanie poprawę komfortu odczuwanego w pomieszczeniach. Zależnie od typu możemy uzyskać pełne zaciemnienie, częściowe (mieszane) lub dostosowywać według potrzeb. Zimą najlepszą ochronę przed utratą ciepła będą pełnić oczywiście te pełne.

W przeszłości podstawowym materiałem stosowanym do produkcji okiennic było drewno. Obszar geograficzny warunkował z jakich gatunków drzew były wytwarzane, przykładowo u nas dominowały okiennice z drzew iglastych, zabezpieczane odpowiednimi środkami.

Drewno to materiał, którego właściwości mogą prowadzić do wypaczania, deformacji, pęknięć podczas kurczenia. Dlatego nie bez znaczenia, jest dobranie odpowiedniego gatunku drewna oraz impregnacja, gdyż to te czynności mają znaczący wpływ na trwałość, mimo wystawienia na działanie warunków atmosferycznych (opady deszczu, śniegu).

Przykładowym impregnatem są substancje oleiste. Znane i stosowane od dawna. Tego rodzaju impregnaty wnikają głęboko w strukturę drewna doskonale je zabezpieczając. Jednocześnie zabezpieczając stalowe elementy przed korozją. Niestety posiadają też wady: tendencja przenikania przez powłoki malarskie oraz zwiększenie zapalności.

Nowoczesne metody polegają na ciśnieniowej impregnacji drewna i pokrywaniu powłokami malarskimi, farbami transparentnymi co pozwala na pozostawienie widocznych słojów.

Okiennice stanowią dodatkowo element dekoracyjny, poprawiając atrakcyjność budowli.

W ramach wykończenia stosuje się ozdobne okucia ram, narożników. Na zewnętrznej stronie mogą znajdować się wyrzeźbione wzory, malowidła.

Sposób budowy:

dawniej na ramie ciesielskiej umieszczano deski, dla wzmocnienia okuwano stalową bednarką. W celu poprawy wytrzymałości wykorzystywano również zawiasy montowane w pasach.

Obecnie do produkcji okiennic stosuje się stal, aluminium, PCV, a także w dalszym ciągu drewno.

Okiennice zewnętrzne mogą być montowane w poniższych wariantach:

 • montowane do ściany (po zamknięciu okiennica wysunięta jest nieco do przodu względem elewacji),
 • montowanie do ściany we wnęce (na skutek zamknięcia okiennica tworzy jedną linię z elewacją),
 • okucia do opaski (okiennica po zamknięciu przylega do ramy okna),
 • okucia do ramy (okiennica po zamknięciu przylega do ramy okna).

Zależnie od wariantu montażu okiennic istnieje możliwość zamykania i otwierania za pomocą napędu elektrycznego, mechanizmu korbowego i w sposób tradycyjny.

Podsumowując, okiennice to świetna alternatywa ochronna dla naszych okien niezależnie od ich kształtu. Sprawdzą się zimą, latem, u osób oczekujących prywatności, ochrony mienia czy obniżenia poziomu hałasu w pomieszczeniu stanowiąc przy tym element dekoracyjny.

źródło: http://oknoserwis.pl
http://www.oknawojcik.pl

 

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This