Rolety zewnętrzne – dodatkowa ochrona przed zimnem

Rolety zewnętrzne to element pełniący funkcje ochronną. Stanowią barierę zarówno przed wiatrem, warunkami pogodowymi, jak i osobami mogącymi stanowić zagrożenie dla naszego mienia.

Za materiał do produkcji rolet zewnętrznych producentom służy PVC lub aluminium. Dzięki trwałości, także zdolności ponownego wykorzystania w procesie recyklingu oba te materiały są traktowane jako przyjazne środowisku.

Funkcje ochronne rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne stanowią uniwersalną ochronę niezależnie od pory roku.

Okres zimowy, to czas kiedy utrata ciepła generuje dodatkowe koszty ponoszone za energię niezbędną do ogrzania pomieszczeń.  Podstawowym elementem mającym wpływ na utratę ciepła są okna. Natomiast sposobem na obniżenie o około 30% tego niepożądanego zjawiska jest posiadanie rolet.

Za barierę izolacyjną odpowiada tzw. poduszka powietrzna, powstająca pomiędzy oknem a roletą.

Latem rolety zewnętrzne uchronią pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem. Pozwala to obniżyć koszty chłodzenia w celu zapewnienia komfortowej temperatury wewnątrz. W dużej mierze za osiągnięty efekt odpowiada umiejscowienie rolety. Promienie zostają zatrzymane jeszcze przed przeniknięciem przez szybę. Szacowany spadek temperatury w przypadku użytkowania rolet zewnętrznych wynosi 10°C.

Bez względu na porę roku rolety zewnętrzne posłużą za element ochronny przed wiatrem, czynnikami atmosferycznymi, umożliwiając zabezpieczenie okien przed gradem, oraz deszczem. Dopuszczając tym samym możliwość cyrkulacji powietrza w tym czasie.

Dodatkowo ich zaletą  jest izolacja akustyczna. Obniżenie poziomu dźwięków nawet o parę decybeli może okazać się istotnym czynnikiem, jeżeli nasze pomieszczenia usytuowane są w pobliżu  miejsc gdzie poziom hałasu jest uciążliwy.

Uczestniczą również w ochronie naszej prywatności oraz mienia. W przypadku próby wandalizmu, włamania są pierwszą barierą jaką musi sforsować potencjalny sprawca. Skutecznie uchronią przed zaglądaniem do pomieszczeń przez osoby postronne, co pozwala na zachowanie prywatności.

Rolety zewnętrzne – ich rodzaje oraz mechanizm działania

Odpowiednim momentem na wyposażenie lokali w rolety zewnętrzne jest oczywiście etap budowy. Jeżeli jednak nasze pomieszczenia są już gotowe również istnieje możliwość w ich wyposażenie.

Sposób montażu pozwala na wyszczególnienie czterech rodzajów rolet zewnętrznych:

  • rolety podtynkowe,
  • rolety nadprożowe (RKS),
  • rolety naokienne (nakładane),
  • rolety natynkowe (standard, elewacyjne, adaptacyjne).

Pierwsze trzy rodzaje powinny zostać uwzględnione na etapie projektu budowli, w której miałyby być użytkowane. Związane jest to z ich umiejscowieniem, często wymagającym odpowiednio przygotowanego miejsca pod montaż. Nie oznacza to jednak, że w przypadku pomieszczeń już istniejących nie mogą być zamontowane.

Zaletą jest integrowanie z elewacją co ma wpływ na estetykę.

Ostatni rodzaj (rolety zewnętrzne natynkowe)  pozwalają  na zamontowanie w przypadku ukończonych już obiektów bez ingerencji w okolice nadproża. Montowane są bowiem we wnęce okiennej lub bezpośrednio na elewacji. Usytuowanie we wnęce zmniejszają nieco ilość światła docierającego do okna.

Do elementów ściśle związanych z roletami zewnętrznymi należą: prowadnice, skrzynka, pancerz, rygle, zwijacz i w części np. RKS pokrywa rewizyjna.

Rolety zewnętrzne mogą być opuszczane i podnoszone ręcznie lub w sposób automatyczny.

Należy oczywiście wziąć pod uwagę możliwość awarii rolety. W takiej sytuacji istotnym okaże się swoboda dostępu do elementów, celem naprawy.

źródło: http://www.obud.pl
http://www.automatykadorolet.pl
http://www.muratorplus.pl

 

 

 

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This