Typy rolet

Dobrze dobrane rolety mogą nam posłużyć przez lata, dlatego też  chcąc wybrać dla siebie najbardziej optymalne rozwiązanie należy przyjrzeć się, jakie wady i zalety mają każde z nich.

Rolety zewnętrzne

Zalety: 

 • Dzięki zastosowaniu nowych technologii, rolety zewnętrzne stanowią integralną część nowoczesnych budynków. W wielu przypadkach są one już uwzględniane w fazie projektu nieruchomości. Daje to możliwość redukcji kosztów zakupu produktu.
 • Sposób działania rolet zewnętrznych nie należy do skomplikowanych czynności. Z uwagi na to, iż są one montowane na zewnątrz budynku, przed ramami okiennymi praktyczniejszym rozwiązaniem okazuje się sterowanie roletami automatycznymi, niemniej ręczny odpowiednik to tańszy wybór.
 • Zwiększają również izolację akustyczną, odczuwalnie obniżając poziom hałasu w pomieszczeniach.
 • Niwelują szkodliwe działanie promieni UV, przyczyniające się do m.in. blaknięcia obić meblowych w najbardziej nasłonecznionych pomieszczeniach. Dają możliwość regulacji natężenia światła – począwszy od całkowitego zaciemnienia, przez klimatyczny półmrok, a skończywszy na pełnym dostępie światła do danego wnętrza.
 • Stanowią doskonałe zabezpieczenie przed różnorodnymi zjawiskami atmosferycznymi takimi jak: wiatr, deszcz, śnieg, grad
 • W okresie zimowym zapewniają odpowiednią izolację termiczną, korzystnie wpływając na bilans energetyczny pomieszczeń. Zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię, znacząco obniżając koszty jego ogrzewania (nawet do 30%). Okna to jedno z głównych źródeł strat ciepła w strukturze budynku (od 15 do 25%). Zastosowanie rolet zewnętrznych ogranicza ten niepożądany efekt. Między oknem a pancerzem rolety powstaje tzw. poduszka powietrzna, działająca jak dodatkowa warstwa izolująca.
 • W okresie letnim rolety zewnętrzne zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu i naświetlaniu, odbijają bowiem promienie słoneczne tuż przed szybą. Okna przepuszczają do 80% promieni słonecznych, doprowadzając latem do nadmiernego nasłoneczniania wnętrz. Zastosowanie rolet zewnętrznych znacząco ogranicza ten niekorzystny efekt, z uwagi na to, iż odbijają one promienie słoneczne już przed szybą, tym samym nie dopuszczając do nagrzewania się pomieszczeń. Rolety zewnętrzne dają również możliwość zaciemnienia pomieszczenia oraz chłodu wewnątrz budynku, co jest szczególnie ważne w okresie letnich upałów.
 • Przyczyniając się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania i ochładzania budynków, rolety zewnętrzne są przyjazne środowisku.
 • Wszystkie rodzaje rolet zewnętrznych opóźniają czas włamania, jednak by spełnić normy rolet antywłamaniowych ich konstrukcja powinna być odpowiednio wzmocniona i solidnie zamontowana do ścian budynku.
 • Zamontowanie rolet zewnętrznych gwarantuje prywatność, dzięki czemu mieszkańcy mają poczucie bezpieczeństwa. Daje to również możliwość stworzenia rodzinnego klimatu.
 • Produkcja rolet zewnętrznych coraz częściej odbywa się w myśl nowoczesnych projektów, tworzonych przez najlepszych specjalistów. Dla użytkownika oznacza to bogatą kolorystykę i wzornictwo, które mogą stanowić ozdobę mieszkania, dodając mu niepowtarzalnego klimatu i indywidualnego stylu.

Wady: 

 • Podstawową wadą rolet zewnętrznych jest czas, w którym najlepiej podjąć decyzję o ich montażu. Przy złym wyborze terminu może zajść konieczność dostosowania wnęk okiennych lub wybrania innego, mniej praktycznego rozwiązania.
 • Podczas zakupu ważnym czynnikiem jest także cena – wartość rolet zewnętrznych może okazać się stosunkowo wyższa od wewnętrznych odpowiedników.
 • Należy również zwrócić uwagę na czas realizacji – przy bardziej zaawansowanych technologicznie projektach czas ten może się wydłużyć.
 • Utrzymanie czystości rolet zewnętrznych może sprawić części użytkownikom pewne problemy.
 • Warto również zaznaczyć, iż to co dla jednego użytkownika jest zaletą dla innego może stanowić wadę. Dlatego też, jeśli ktoś preferuje mocno naświetlone wnętrza, rolety zewnętrzne niekoniecznie będą dla niego dobrym rozwiązaniem.

 

Rolety wewnętrzne

Zalety:

 • Ogromnym atutem rolet wewnętrznych jest nadanie pomieszczeniom przestrzenności i powiększenie ich optycznie. Rolety zajmują znacznie mniej miejsca niż popularne wcześniej firany, czy zasłony. Zwrócić należy również uwagę na fakt, iż wiesza się je tylko raz, nie kurzą się, a ponadto są proste w montażu i obsłudze. Pełnią również funkcję ozdobną i dekoracyjną – wśród nowoczesnych rolet nie brak interesujących wzorów i kolorów.
 • Czyszczenie rolet materiałowych, a takie w przewadze znajdują się w naszych domach, odbywa się na sucho i nie jest czynnością czasochłonną ani skomplikowaną.
 • Niewątpliwą zaletą jest również funkcjonalność i praktyczność rolet wewnętrznych. Odpowiedni dobór materiału pozwala w prosty sposób skompletować ochronę przed słońcem w każdym wnętrzu, podobnie jak bogata kolorystyka i duży wybór wzorów.
 • Rolety wewnętrzne przeważnie mają niższą cenę w porównaniu do ceny rolet zewnętrznych.
 • Do ich zalet należy również fakt, iż nie ogranicza nas czas jeśli chodzi o montaż rolet wewnętrznych. Może się on odbywać się w dowolnym, wybranym przez nas momencie. Nie musimy zastanawiać się nad ich zamontowaniem w trakcie projektu budynku, lub dostosowywać wnęk okiennych, ani też szukać mniej praktycznych rozwiązań.
 • Bardzo często ich wykonanie jest szybsze niż ma to miejsce w przypadku rolet zewnętrznych.

Wady:

 • Wśród największych wad wymienić należy kwestię doświetlenia pomieszczeń. Decydując się na zakup rolet wewnętrznych powinno się wziąć pod uwagę ilość światła, na jakiej zależy nam w danym wnętrzu, tak, aby wybrać odpowiedni materiał i jego odcień.
 • Próba usunięcia wyjątkowo trwałej plamy może spowodować odbarwienie tkaniny rolety oraz/lub zmianę jej faktury. Tym samym istnieje ryzyko, że nie powróci ona do swojej wcześniejszej barwy.
 • Rolety wewnętrzne nie zapewniają ochrony antywłamaniowej, a izolacja od świata zewnętrznego jest w tym przypadku znacznie mniejsza.
 • Warto również dodać, iż przy zmianie wystroju pomieszczenia możemy być zmuszeni do wymiany samych rolet, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

źródło: http://www.roletyalu.pl/
http://www.archeton.pl/

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This