Szkło profilowe

Szkło profilowe podobnie jak szkło płaskie powstaje z wapnia, sodu oraz piasku krzemionkowego. Jego kształt odbiega od szkła płaskiego, co umożliwia wykazywanie znacznie większej odporności mechanicznej. Dzięki tej właściwości w wykonywanych przeszkleniach obecność profili mocujących jest ograniczona do minimum. Profile mocujące mogą być wykonane z różnych materiałów na przykład z PCV lub aluminium.

W branży związanej z oknami bądź szkłem możemy mieć styczność z takimi hasłami jak: vitrolit, szkło kanałowe, dyle szklane czy też ceowniki szklane. Te nazwy to nic innego jak przybliżane Państwu szkło profilowe.

Wiemy już z czego jest wykonane oraz znamy podstawą cechę, jaką jest wytrzymałość uzyskana za pomocą odmiennego od szkła płaskiego kształtu. Na przykładzie produktu firmy Glasfabrik Lamberts GmbH&Co, spróbujmy dowiedzieć się więcej.

Linit®

System Linit oparty jest na szkle profilowym o formie litery C, a jego uzupełnienie stanowią aluminiowe profile mocujące. Wysoka jakość szkła profilowego Linit została potwierdzona znakiem CE, uzyskanym dzięki spełnieniu wymogów stawianych przez europejskie normy PN EN 572-7. Nadany kształt oraz jakość umożliwiają tworzenie samoistnych ścian szklanych, czego przykładem mogą być przeszklone konstrukcje.

Stosowanie szkła profilowego możliwe jest w warstwie pojedynczej lub podwójnej. Druga możliwość pozwala na uzyskanie współczynnika przenikania ciepła wynoszącego 2,7 W /m2 x K. Jeżeli do wewnętrznej warstwy użyjemy szkła niskoemisyjnego wartość współczynnika U wyniesie 1,8 W/ m2 x K. W przypadku kiedy wymogi okazują się wyższe od wspomnianych wartości, istnieje możliwość obniżenia U aż do poziomu 1,2. Uzyskuje się to dzięki „wypełnieniu” przestrzeni między szkłem specjalną wkładką izolacyjną. Dodatkowo pomaga to rozproszyć światło utrzymując przepuszczalność na dobrym poziomie. W zależności od rodzaju szkła oraz materiału wykorzystanego do produkcji wkładki uzyskuje się różny efekt wizualny.

Powszechnie stosowane fasady aluminiowo – szklane uzyskują U na poziomie 1,6-1,7 W/ m2 x K, jak można zauważyć profile szklane Linit osiągają lepsze wartości, jest to zasługą powierzchni jaką stanowi szkło.

Sposób montażu możliwy jest w dwóch wariantach:

  • poziomym
  • pionowym

Pierwszy sposób wymaga zastosowania specjalnych profili bocznych, dzięki wspornikom stosowanym pomiędzy warstwami szkła uzyskuje się wysokie konstrukcje. Na podstawie tabel lub obliczeń statycznych określa się maksymalne szerokości otworów. Tabele niezbędne są również przy drugiej możliwości montażu.

W montażu pionowym profile szklane układa się pionowo w otworze, z zachowaniem maksymalnej wysokości (dobieranej w oparciu o obliczenia statyczne bądź korzystając z tabel).

System Linit jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań.

 

źródło: http://www.bgjsystem.pl
http://glasprojekt.pl

 

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This