Jak ucieka ciepło z domu i jak temu zapobiec?

Każdy z nas najlepiej czuje się w domu ciepłym i przytulnym, ale mimo grzania często odczuwamy dyskomfort cieplny. Gdy w domu lub lokalu mieszkalnym czujemy chłód, zaczynamy zadawać sobie pytanie, jakie są tego źródła? Najczęściej w okresie jesienno-zimowym ciepło ucieka przez dach, ściany jak również nieszczelne okna, czy drzwi,  a jego straty odczuwamy zarówno na własnej skórze jak i w portfelu, co jest równie dotkliwe.

Jaka jest na ogół nasza pierwsza reakcja gdy odbieramy do uregulowania wysokie rachunki za zużycie energii cieplnej, albo w bardzo szybkim tempie ubywa opału (węgiel , brykiet, olej opałowy czy inne materiały stosowane indywidualnie)? Większość z nas wybiera najprostsze rozwiązanie – przykręcenie grzejników zamiast poszukiwać przyczyny utraty ciepła, a od tego powinniśmy zacząć. Należy więc dokonać oceny domu czy mieszkania pod względem energetycznym. Taki przegląd domu da podstawę do podjęcia właściwej decyzji  w zakresie najbardziej pilnych prac, jakie należy wykonać, aby nie tracić ciepła: czy przeznaczyć posiadane środki pieniężne na zakup nowych drzwi lub okien, czy zainwestować w lepszą izolację i ocieplenie ścian zewnętrznych oraz dachu domu, a może tylko zmodernizować istniejącą instalację grzewczą i węzeł cieplny?

Przyczyn utraty ciepła jest bardzo wiele, np. nieprawidłowa konstrukcja domu, źle zamontowane drzwi czy okna, nieprawidłowa wentylacja.

Na początek zajmiemy się ociepleniem ścian zewnętrznych i dachu domu, co czynimy na ogół w okresie od marca do listopada, kiedy są odpowiednie warunki atmosferyczne. Jeśli dom jest ocieplony, a utrata ciepła następuje głównie przez dach, często wystarczy na połaciach dachowych dołożyć nową warstwę, np. wełny skalnej celem wyeliminowania nieszczelności. Należy mieć na uwadze zabezpieczenie izolacji przed wilgocią – to  warunek spełniania przez nią właściwej dla niej roli.

Jeśli ściany zewnętrzne domu czy też dach nie są ocieplone i decydujemy się na taką dużą inwestycję, wybieramy firmę budowlano- remontową i materiał do ocieplenia.

Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się: wiekiem budynku, powierzchnią ścian, materiałem, z którego budynek wykonano, naszymi upodobaniami i co chyba najważniejsze – możliwościami finansowymi, jakimi w tym czasie dysponujemy. Warto w tym miejscu w krótkim zarysie przedstawić materiały możliwe do zastosowania przy  ociepleniu budynków – domów jednorodzinnych, czy też bloków mieszkalnych.

Najbardziej  popularne materiały to : styropian (symbol EPS) oraz wełna mineralna, ale są też inne np.: polistyren ekstrudowany (symbol XPS), który jest podobny do styropianu (posiada jednak lepsze właściwości termoizolacyjne oraz wytrzymałość), a także włókna celulozowe i pianka poliuretanowa.

Porównując styropian i wełnę mineralną należy zwrócić uwagę na najbardziej istotne dla kupujących wady i zalety tych materiałów. Montaż płyt lub mat z wełny mineralnej jest na ogół znacznie trudniejszy od montażu płyt ze styropianu, stąd na ogół na ten drugi decydują się inwestorzy. Ponadto styropian ma stosunkowo niską cenę, a i robocizna jest tańsza. Wełna mineralna z kolei oprócz dobrej izolacyjności termicznej ma bardzo dobrą izolacyjność akustyczną i ognioodporną , tj. do 700 stopni Celsjusza. Ponadto cechuje ją paroprzepuszczalność, ale ta cecha powoduje, iż nie każdy tynk można zastosować na ocieplenie z wełny. Wymaga ona położenia tynku umożliwiającego odparowanie wilgoci z wełny mineralnej ( tu tynki: mineralny, silikatowy lub silikonowy). Najbardziej obecnie popularny tynk akrylowy nie może tu być zastosowany, zarówno na ocieplenie z wełny mineralnej skalnej jak i szklanej. Należy pamiętać, że bardzo ważna dla ostatecznego efektu  jest grubość zastosowanego materiału do ocieplenia domu.

Główne  cechy styropianu ważne dla osób ocieplających dom: to materiał, który sam nie rozprzestrzenia ognia, ale gdy występuje jego źródło, jest łatwopalny, jest paroprzepuszczalny, ale w znacznie mniejszym stopniu niż wełna mineralna. Ogromną zaleta styropianu jest możliwość zastosowania każdego rodzaju tynku.

Polistyren ekstrudowany jest nowoczesnym materiałem stosowanym do ocieplenia nie tylko ścian zewnętrznych, ale również ze względu na dobre właściwości termiczne do izolacji ścian piwnic i fundamentów. Jest niestety znacznie droższy od styropianu – jego cena jest dwukrotnie wyższa.

Włókna celulozowe są materiałem bardzo odpornym na wilgoć – są wdmuchiwane w pustki konstrukcyjne budynków. Są one ekologiczne, a to stanowi bardzo ważną cechę dla alergików. Ponadto kumulują ciepło, czyli opóźniają jego oddawanie do otoczenia, co z kolei jest bardzo ważne w okresie upałów, ponieważ zapobiegają przegrzewaniu pomieszczeń.

Pianka poliuretanowa występuje w postaci płyt lub jako natrysk. Cechują ją bardzo dobra wodoodporność i termoizolacyjność. Płyty wykorzystywane są do izolacji zarówno dachów płaskich jak i skośnych, murów szczelinowych, posadzek, a natrysk znajduje zastosowanie przy ocieplaniu poddaszy.

Jeśli  chcemy zapobiec nadmiernej utracie ciepła w okresie jesieni i zimy (na inwestycje ocieplania ścian, dachów czy wymianę okien jest już zbyt późno ze względu na niskie temperatury powietrza), musimy uszczelnić okna i drzwi wejściowe do domu oraz prowadzące do wiatrołapu, na strych i do piwnicy, aby w ten sposób przetrwać zimę. Bardzo ważne jest także odsłonięcie grzejników. Do podwyższenia temperatury w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy, można zastosować rolety lub zasłony – należy pamiętać, aby materiał nie zasłaniał kaloryferów. Należy wietrzyć pokoje i kuchnię kilka razy dziennie – intensywnie, ale krótko. Możemy też zmniejszyć powierzchnię mieszkalną do ogrzewania na czas zimy – pokoje rzadko używane zamknąć, zaizolować jednocześnie przykręcając w nich termostat.

Są już na rynku dostępne urządzenia do kontroli automatycznej ciepła, które z powodzeniem sterują ogrzewaniem współpracując z różnymi instalacjami grzewczymi (zarówno dla grzejników tradycyjnych jak i nowoczesnych). Można dzięki ich zainstalowaniu zaprogramować odpowiednią, pożądaną przez nas temperaturę, np. obniżyć w nocy, na czas wyjścia, wyjazdu, w konkretne dni, a nawet godziny.

Ponieważ rozpoczął się już okres jesienno – zimowy i temat ciepła jest wyjątkowo aktualny, problemowi izolacji cieplnej okien i drzwi, możliwości wykonania pewnych prac zabezpieczających przed zimą, należy poświęcić więcej miejsca.

źródło: regiodom.pl
naszemiasto.pl

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This