Okna angielskie

Okna angielskie należą do grupy okien otwieranych na zewnątrz. System ten na dobre wpisał się w rynek brytyjski oraz irlandzki, gdzie jest powszechnie stosowany. Zarówno w nowoczesnym budownictwie jak i miejscach poddawanych renowacji.

Pod kątem możliwości otwierania okna angielskie można podzielić na:

  • wychylne (odchylane),
  • „easy clean” – za tą nazwą kryją się okna rozwierne umożliwiające mycie zewnętrznej strony skrzydła.

„Easy clean” umożliwia wygodny dostęp do zewnętrznej tafli szkła, dzięki czemu uzyskujemy dostęp do jego umycia bez opuszczania pomieszczenia. W przypadku skorzystania z tej funkcji przechodzimy tak jakby przez dwa etapy;

  • otwarcie skrzydła do 90°,
  • przesunięcie w stronę środka ramy.

Ramy w oknach angielskich łączone są słupkiem na tak zwany V bądź Y ( w sposób zgrzewany).

Biorąc pod lupę wady, należy wymienić brak okucia umożliwiającego otwarcie w systemie rozwierno-uchylnym i pomimo systemu easy clean, występujące utrudnienie w myciu zewnętrznej strony skrzydła. Za to na plus, możliwość zagospodarowania wewnętrznego parapetu, lepsza szczelność niż w tradycyjnych oknach gdyż wiatr napierający na skrzydło dociska je do ramy, a także w zależności od potrzeb klienta, dobrane opcje otwierania.

Niewątpliwie okna angielskie jak i skandynawskie (opisane w innym artykule) są odmianą dla systemów dominujących na naszym rynku, nad która pochylili się rodzimi producenci. Przykładem tutaj jest firma Aluplast Sp. z o.o, która rozpoczęła działalność w 1995 roku w Poznaniu. Jej 5-cio i 6-cio komorowe okna przybliżymy Państwu wkrótce.

Źródło: http://agatplus.pl

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This