Drzwi – proces produkcyjny

Drzwi to wizytówka domu.

Zapoznajmy się zatem z procesem ich powstawania.

Pierwszy etap nazywany jest przetarciem. Dokonuje się tego przy użyciu traka, specjalistycznej maszyny piły. Polega na przycięciu drewna do odpowiedniej grubości. Po nim następuje etap wysuszenia drewna do odpowiedniej wilgotności. Źle osuszone w przyszłości spowoduje odkształcanie produktu końcowego.

Następny zabieg to ponowne rozcięcie materiału w sposób najbardziej optymalny. Na tym etapie następuje likwidacja wad takich jak sęki czy pęknięcia. W ten sposób przygotowany materiał jest klejony. Powstaje tak zwana klejonka, której grubość zależy od potrzeb. Przykładowo firma Bigmar wykorzystuje do tego klej KESTOKOL D 4000. Użycie kleju zapewnia większą wytrzymałość niż w przypadku wykorzystania samej deski litej oraz poprawia izolacyjność. Dzięki powyższym zabiegom deska jest również mniej podatna na odkształcenia. Po wyschnięciu kleju następuje finalne struganie do odpowiedniej grubości przy pomocy maszyn.

Częstym zabiegiem stosowanym przez producentów jest naklejanie na klejonkę wysokogatunkowej okleiny co stwarza wrażenie lepszej jakości i poprawy wizualnej. Skutkuje to jednak kolejną obróbką, wyszlifowaniem, frezowaniem. Tak przygotowane drzwi poddaje się ostatecznie zabiegom kosmetycznym związanych z lakierowaniem:

  • w pierwszej kolejności takie drewno jest impregnowane, mając uchronić przed szkodnikami oraz zmniejszenie jego chłonności wilgoci,
  • bejcowanie nadaje wstępnego koloru,
  • dwu – trzy krotne lakierowanie różnymi metodami.

Tak przygotowany produkt wyposażony w uszczelki klamki i inne akcesoria trafia do klienta.

źródło: http://maletka.blogspot.com
http://www.stolarnia-bigmar.pl

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This