Jak dbać o okna PCV? Konserwacja i regulacja okien

Okna PCV wydaja się być bezobsługowe, nic bardziej mylnego. Aby okna posłużyły nam na długie lata, tak samo jak drzwi, potrzebują regularnej pielęgnacji i konserwacji. Postaramy się przedstawić te podstawowe aspekty i czynności.

Jak często?

Pierwsze pytanie jakie nam się nasuwa: kiedy i jak często. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Oprócz zaleceń producenta okien, musimy brać pod uwagę warunki w jakich pracuje dane okno – każdy przypadek jest inny. Częstotliwość regulacji okuć – bo to najważniejsza czynność w dbaniu o nasze okna – zależy od tego jak często okno jest uchylane czy otwierane i jakiej jest wielkości. Zwracamy też uwagę czy wystawione jest na działanie słońca i silnego wiatru. Tak więc podsumowując, okna małe, rzadko otwierane, od północnej strony, będą wymagały rzadszych interwencji niż te zalecane przez producenta.

Regulacja okuć

Regulację okuć, oprócz pierwszej regulacji korekcyjnej krótko po montażu, wykonujemy gdy zauważymy  iż trudniej się domykają i otwierają, a klamka nie pracuje lekko. Warto też sprawdzić mocowania wszelkich wkrętów i ewentualnie je dokręcić przy otwartym skrzydle okna.

Okucia w dolnym zawiasie odpowiadają za prawidłową wysokość i położenie względem osi zawiasów. Aby wyregulować wysokość skrzydła, ustawia się je w pozycji uchylonej, a następnie zdejmuje osłonkę zawiasu i kluczem imbusowym dokręca widoczną z góry śrubę regulacyjną. Trzeba przy tym sprawdzać, czy okno swobodnie się uchyla. Jeśli nie, należy cofnąć klucz o pół obrotu. Aby skorygować położenie skrzydła w pozostałych kierunkach, okno trzeba otworzyć. W dolnym zawiasie zwykle dokręca się śrubę tak, aby skrzydło przesunęło się w stronę klamki, co powoduje jego podniesienie. Okucia w górnym zawiasie odpowiadają za przeniesienie skrzydła po przekątnej, a więc podczas regulacji unosi się tylko przeciwległy bok skrzydła, nie zmieniając położenia dolnego narożnika.

Dbamy o okucia w oknach

Oliwienie okuć wystarczy wykonywać średnio raz na rok. Używamy w tym celu oliwy do maszyn lub smaru, dobrym rozwiązaniem jest też wazelina techniczna. Ważne aby preparat nie zawierał kwasów i zywic gdyż wywołują one korozję. Uwagę głównie zwracamy na zawiasy, narożniki i zaczepy na ramie – czyli miejsca narażone na tarcie. Ważne też są okucia w górnej części skrzydeł okiennych gdzie gromadzi się sporo kurzu.

Uszczelki – konserwujemy

Uszczelki o których często zapominamy przy regulacji i konserwacji okien, przynajmniej raz w roku smarujemy gliceryną, olejem do maszyn lub specjalnym preparatem do uszczelek. Uchroni to uszczelki okienne przed parceniem, utratą elastyczności i twardnieniem co może powodować ich pękanie. Oczywiście jak zauważymy uszkodzone uszczelki, należy je czym prędzej wymienić na nowe.

Pielęgnacja ram

Do mycia okien nie stosujemy proszków do szorowania czy drapiących szczotek. Agresywna chemia też jest wykluczona. Zwykle używamy miękkich szmatek i letniej wody z dodatkiem środka myjącego. Do nabycia w sklepach są też specjalne zestawy pielęgnacyjne ze środkiem przeznaczonym do odpowiedniego typu okien (inny do plastikowych, inny do drewnianych czy aluminiowych), olejem do okuć oraz sztyftem do smarowania uszczelek.

 

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This