5 kluczowych informacji o oknach PCV

Okna plastikowe, które coraz częściej zajmują miejsce tradycyjnych okien drewnianych, mają zarówno swoich amatorów, jak i zdecydowanych przeciwników. Istotne jest zatem, aby przed zakupem dowiedzieć się możliwie najwięcej na ich temat.

Oto kilka ważnych czynników, które warto wiedzieć o oknach plastikowych:

1. Ważne komory w oknach plastikowych

Profile okien z PCV posiadają strukturę komorową, co oznacza, że w przekroju przedzielone są cienkimi pionowymi ściankami. Liczba komór może wynosić od 3 do 7. Im więcej komór, tym plastikowe okno posiada niższy, a więc lepszy, wskaźnik przenikania ciepła. Oznacza to, iż jest ono cieplejsze. Najcieplejsze okna mogą się pochwalić U w granicach 0,8 W/m2xK.

W centralnej komorze każdorazowo znajduje się usztywnienie oraz wzmocnienie profilu, w postaci kształtownika wykonanego ze stali ocynkowanej. Metalowy profil przeważnie jest również wypełniony materiałem termoizolacyjnym, zazwyczaj pianką poliuretanową. Należy jednak wiedzieć, że choć zwiększenie liczby komór wpływa na poprawę izolacyjności termicznej, pogarsza sztywność profilu. W przypadku licznych wąskich komór, ciężko o umieszczenie w jednej spośród nich stalowego kształtownika o dużym przekroju. Z profili o największej ilości komór, nie produkuje się więc okien o bardzo dużych rozmiarach.

2. Wytrzymałość okien plastikowych

Okna plastikowe cechuje wysoka wytrzymałość. Są one również znacznie bardziej odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych aniżeli okna drewniane. Polichlorek winylu jest odporny na działanie niskich i wysokich temperatur, promieniowanie słoneczne, a także takie czynniki jak deszcz i śnieg.

Znacznie wytrzymalsze są profile o wyokrąglonych krawędziach, po których szybciej i łatwiej spływa woda. Trwałość okien PCV ocenia się na mniej więcej 40 lat.

3. Kolory okien plastikowych

Dużym walorem okien plastikowych jest niemal nieograniczony wybór ich kolorystyki. Oczywiście za mniej typowy odcień trzeba będzie więcej zapłacić niż za te dostępne w standardzie. Istnieje też możliwość łączenia barw tak, żeby od wewnątrz kolor okna był inny niż ten, który będzie widoczny od strony elewacji.

Istnieje również możliwość zamówienia okien, których ramy z jednej strony będą miały okleinę drewnopodobną (dąb, orzech, mahoń).

4. Wielość kształtów okien plastikowych

Zarówno okna z tworzywa jak i drewniane mogą mieć nie tylko standardowe prostokątne kształty. Nowoczesne technologie pozwalają na gięcie profili. Dzięki temu dostępne są okna łukowe, okrągłe, a także eliptyczne.

5. Konserwacja okien plastikowych

Ramy okien plastikowych nie wymagają odnawiania, jak to ma miejsce w przypadku okien drewnianych. Warto jednak dokonać corocznej profilaktycznej konserwacji okuć oraz uszczelek.

źródło: dom.wp.pl

Autor: Okna Szczecin

Szczecińska firma Dotflow powstała z zamiłowania do stron www. Świadczy usługi obsługi stron - w tym redakcji, pozycjonowania, optymalizacji SEO, utrzymania serwerów i domen. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta i pełnym zaangażowaniem.

Udostępnij ten wpis na:
Translate »
Share This